• Wpisów: 267
  • Średnio co: 15 dni
  • Ostatni wpis: 4 lata temu, 19:32
  • Licznik odwiedzin: 64 436 / 4169 dni
 
europartia
 
Sezon OGÓRKOWY ... :)

Piszemy prawo na nowo. Dlaczego by nie?
M. in. najpilniejszym jest znowelizowanie prawa gospodarczego.
Wrzucam więc tu temat NIEPŁACENIA w terminie FAKTUR.
Prawo pisane w latach 90tych jako ściezkę budowy oligarchicznej klasy średniej kapitalistycznego państwa trzeba zmienić ! Dość legalizowania oszustw !
Przykład jak to do dziś działa w linku na dole.
P.S.
Prywatne molochy gospodarcze nie płacą w terminie faktur malym dostawcom usług.
I to jest nagminne. Nie ma na nie siły.
Generalnie ten świety obowiązek mają w dupie. Czasem płatności opóźnione sa o długie miesiące. Wiedzą, że mikrodostawcy nie zrobią im z tego powodu "koło pióra", bo za karę żaden z tych odważnych mikroprzedsiebiorców nie dostałby już od molocha zaproszenia do np. kolejnego przetargu i w kosekwencji pozbawiłby się zleceń.
Co to znaczy zrobić "koło pióra" - to znaczy, wg dzisiejszego prawa wykonać takie karkołomne działanie:
a/ skierować do płatnika f-ry ponaglające Wezwanie do zapłaty - a jeśli ten nie zareaguje (b)
b/ skierować sprawę do Sądu .....
c/ a po orzeczenio Sadu ew. współpracować z komornikiem, a to w celu odzyskania fizycznie należnych pieniędzy.
W wielu przypadkach postępowanie zgodne z dzisiejszym prawem bez wsparcia Państwa doprowadza do upadku male firmy, gdzyż
- uzyskanie od Sądu orzeczenia wymaga czasu - ta procedura trwa miesiące jesli nie całe lata i nie usuwa sytuacji braku bieżącej płynności finansowej w poszkodowanej małej firmie.
Wyegzekwowanie należnosci za wykonana pracę wraz z odsetkami, jesli jest odłożone w czasie doprowadza w większości małe firmy do utraty płynności finansowej i do zaprzestania działalności gospodarczej.
A sprawca tego nieszcześcia ...... działa sobie swobodnie na rynku dalej .....
Stawiam więc tezę, że aktualne prawo regulujące kwestię konsekwencji NIEPŁACENIA FAKTUR W TERMINIE (pomimo drobnych korekt w ostatnich latach) nadal służy pseudobiznsowi - czytaj cwaniakom i oszustom.
Dlaczego? Bo nie ma w tym prawie dla nich żadnej kary za nieuczciwe postępowanie w obrocie gospodarczym (w tym pieniężnym).
Zatem koncepcja napisania chocby w tej materii prawa "od nowa" jest niesłychanie potrzebna .
PROPOZYCJA:
By opisany proceder ukrócic wystarczy jesli nie napisać, to może tylko dodać do funkcjonujacych przepisów nową prostą zasadę prawną - np. w brzmieniu:
"W celu wszęcia postepowania przeciw podmiotowi działajacemu nieuczciwie w obrocie pieniężnym
- w przypadku, gdy po Wezwaniu do zapłaty płatnik faktury (dłużnik) nie ureguluje w terminie ustawowym opóźnionej nalezności za zaległaą f-rę Wystawca f-ry (wierzyciel) zobowiązany jest do przesłania niezwłocznie właściwemu Urzędowi Skarbowemu siedziby płatnika nastepujących dokumentów:
- Zawiadomienia
- Kopii Zamówienia, którego dotyczy nieuregulowana w terminie f-ra
- Dokumentu odbioru towaru/usługi od kontrahenta
- Faktury VAT
- Dokumentu Wezwania do zapłaty
Po otrzymaniu Zawiadomienia wraz z kpl ww.dokumentów Urząd Skarbowy, właściwy terytorialnie dla siedziby płatnika, zobowiązany jest do:
a/ przeprowadzenia kontroli wskazanego podmiotu zalegajacego z płatnością faktury
b/ nałożenia stosownej kary pieniężnej w przypadku potwierdzenia faktu nieuczciwego postępowania w obrocie pienięznym przez kontrolowany podmiot"
Zaordynowana kara w przepisach na rzecz US za to przestępstwo w wys. 10% wartości niezapłaconej w terminie faktury (jednak nie mniej niż 5 tys.zl) rozwiązałaby moim zdaniem problem z którym mikroprzedsiębiorcy polscy borykają się od 25 lat. Wykluczyłaby z rynku oszustów. Przepis ten wpłynąłby takze zapewne pozytywnie na wskaźnik ściągalności w terminie od podmiotów gospodarczych podatku VAT. Więc?
Co o tym sądzicie?
forumprawne.org/(…)422480-nieplacenie-faktur.html…

  •  
  • Pozostało 1000 znaków